Korzyści praktykowania jogi przez seniorów

Home » Korzyści praktykowania jogi przez seniorów

Korzyści praktykowania jogi przez seniorów:

Starsze pokolenie ludzi posiada wiele darów życia jak mądrość, doświadczenie, dojrzałą perspektywę patrzenia na życie. Niestety seniorzy po 65 roku życia z racji swego wieku mają wiele trudności zdrowotnych. Trudniej im zachować prawidłową masę ciała, wielu z nich jest otyła. Częściej chorują na cukrzycę, choroby sercowo-naczyniowe, choroba Alzheimera, nowotwory oraz schorzenia kostno-stawowe. Pogarsza się u nich pamięć, pojawiać się mogą depresje i lęki oraz gorsze samopoczucie. Wielu z nich musi korzystać z pomoc zdrowotnej i społecznej.

Dzięki odpowiednim ćwiczeniom fizycznym i zdrowemu odżywianiu można zapobiec wielu chorobom i urazom oraz utrzymywać ciało w dobrej kondycji fizycznej. Ćwiczenia medytacyjne poprawią sprawność i funkcjonowanie mózgu i umysłu.

Joga odżywia ciało i oferuje szeroki wachlarz korzyści zdrowotnych. Seniorzy zmagający się z wieloma problemami zdrowotnymi zyskają lepsze zdrowie i samopoczucie ćwicząc regularnie asany jogi.

Poprawia równowagę i stabilność.

Joga w swoich ćwiczeniach koncentruje się na równowadze i stabilności, nie zależnie od wieku ćwiczących. Wzmacnia czucie nerwowo-mięśniowe oraz wzmacnia mięśnie co zapobiega wielu urazom wieku starczego. Po nieszczęśliwym upadku czy urazie szybciej pomaga powrócić do zdrowia i normalnego funkcjonowania.

Poprawia elastyczność tkanek i zdrowie.

Łagodne ćwiczenia jogi powiększają elastyczność tkanek i ruchomość w stawach. Wiele starszych ludzi ma tendencje do sztywnych stawów i zwyrodnień w ich obrębie. Joga działa terapeutycznie przy chorobach zwyrodnieniowych stawów. Lepiej rozciągnięte mięśnie, ścięgna i więzadła zapobiegną wielu urazom.

Poprawia oddychanie.

Oddech jest fundamentem życia. Można wiele dni wytrzymać bez jedzenia, kilka dni bez wody, ale bez oddechu tylko kilka minut. Starsi ludzie mają problemy z oddychaniem. Wiąże się to często z brakiem ruchu przez całe życie lub braku prawidłowej praktyki oddychania. Słabszy i płytki oddech redukuje możliwości wysiłkowe organizmu i negatywnie wpływa na zdrowie doprowadzając mniej tlenu do komórek. Wiąże się to z gorszą pracą mięśni i mózgu. Ćwiczenie jogi znacząco poprawia funkcjonowanie układu oddechowego.

Zmniejsza wysokie ciśnienie krwi.

Wysoki ciśnienie krwi, nadciśnienie tętnicze powoduje choroby sercowo-naczyniowe lub jest ich skutkiem. Powoduje gorszą pracę nerek. Joga zmniejsza stres oksydacyjny w organizmie, który jest przyczyną wielu chorób w tym sercowo-naczyniowych włącznie z zawałami serca.

Zmniejsza lęk i niepokój.

Joga relaksuje ciało i umysł. Redukuje stres, który towarzysz przez całe życie i niszczy organizm od środka. Zaniedbywanie profilaktyki w tym kierunku może prowadzić do pojawiania się ognisk zapalnych w organizmie. Przez lata powoduje to choroby organizmu i pływa negatywnie na umysł. Joga skupia się na prawidłowym oddechu i na harmonijnym ruchu zmniejszając wpływ stresu, a przez to lęku i niepokoju.

Uczy świadomości

Ponieważ joga koncentruje się na prawidłowym oddychaniu i słuchaniu własnego ciała poszerza i zwiększa umiejętność czucia i słuchania własnego ciała. Ćwiczenia jogi wzmacniając ciało i umysł pomagają świadomiej żyć w środowisku pomiędzy ludźmi. Uczy świadomości oraz panowania nad swoimi emocjami.