Korzyści włączenia ćwiczeń jogi do treningu sportowego

Home » Korzyści włączenia ćwiczeń jogi do treningu sportowego

Joga pomaga w treningu sportowym.


Wielu trenerów i sportowców zaczyna widzieć zalety ćwiczenia asan jogi. Okazuje się że ćwiczenia te nie są bez sensu, a pomagają zwiększyć możliwości organizmu podczas wykonania wysiłku.

Ciągłe powtarzanie konkretnych sekwencji ruchowych a w szczególności z obciążeniem może doprowadzić do pewnych urazów i zaburzeń w pracy układu kostno-mięśniowego. Włączenie ćwiczeń jogi w trening poprawi możliwości organizmu do podejmowania treningu sportowego.

Korzyści włączenia ćwiczeń jogi do treningu sportowego:

1.Zwiększona moc oraz elastyczność.
Ćwiczenia ruchowe, a w szczególności te wykonywane z oporem zmniejszają elastyczność mięśni i tkanek łącznych. Postępuje rozrost mięśni a gubiona zostaje naturalna giętkość mięśniowo – stawowa. Trenujący zawodnik ale także i trener nie powinien zapomnieć o tym ważnym fakcie. Może to być przyczyną urazów treningowych a szczególnie wówczas kiedy następuje przetrenowanie. Joga pomogą rozwiązać ten problem. Elastyczne mięśnie i stawy umożliwią skuteczniejszą pracę, szybciej się będą regenerować oraz zwiększą zakres ruchomości w stawach. Taki kompleksowy trening pozwoli zwiększyć moc i szybkość rekrutując większą liczbę włókien mięśniowych do pracy.

2.Lepszy oddech lepsza praca mięśni.

W jodze bardzo ważny jest oddech. Wiele sportowców nie zdaje sobie z tego sprawy jak ważne jest świadome oddychanie. Głęboki oddech zwiększy dotlenienie mózgu, pracujących mięśni oraz innych tkanek i narządów. Dzięki ćwiczeniom pranajamy zwiększa się kontrola nad oddechem. Organizm wydajniej pobiera tak ważny tlen do pracy i oddaje dwutlenek węgla. Pozwala to na lepszą
i wydajniejszą pracę mięśni, a co za tym idzie poprawę wyniku sportowego.

3.Trening psychiczny.

Joga łączy ciało z umysłem, o czym zapomina wielu ludzi i sportowców. Poprzez medytację poprawia się koncentracja, koordynacja, poprawia się ostrość wzroku. Poprzez medytację ciało łączy się z umysłem przez co wynik sportowy może ulec polepszeniu. Stres startowy ulegnie zmniejszeniu co jest następnym pozytywnym skutkiem.

4.Kontrola i odczucie ciała.

Joga subtelnie przypomina o odczuwaniu własnego ciała. Idzie za tymi ćwiczeniami duża świadomość własnego ciała oraz kontrola. Pobudza organizm do budowy nowych połączeń pomiędzy mózgiem a mięśniami ciała. Świadome pojmowanie ciała efektywniej wykorzystuje energetykę organizmu oraz optymalizuje technikę wykonywanych ćwiczeń. Ogranicza liczbę urazów treningowych i efektywniej wykorzystuje technikę do wykonania konkretnego ruchu. Skupiony umysł i ciało w jedność skuteczniej będzie osiągać cele sportowe.

5.Aktywna regeneracja i naprawa mięśni.

Intensywny trening sportowy wiąże się z mikrourazami mięśni oraz tkanek łącznych. Po takim treningu gdzie należy aktywnie i szybko zregenerować organizm może przyjść z powodzeniem joga. Odpowiednie asany pomogą szybciej odbudować zniszczone włókna mięśniowe i wcześniej wrócić znów do treningu.